EMC I SYSTEMY POMIAROWE
 

Testery wiązek elektrycznych

adaptronic
Technika pomiarów parametrów wiązek kablowych i elementów elektronicznych
Testery wiązek elektrycznych Pojęcie testera wiązek kablowych
Tester wiązek kablowych, ogólnie rzecz ujmując, to urządzenie elektroniczne używane do weryfikacji połączeń elektronicznych w przewodzie lub podłączonym elemencie elektronicznym.
Zazwyczaj tester zawiera:
  • źródło prądu elektrycznego,
  • woltomierz,
  • matrycę przełączającą używaną do podłączania źródła prądowego i woltomierza do wszystkich punktów w przewodzie, które należy zbadać.
Dodatkowo tester może być wyposażony także w mikrokontroler i wyświetlacz ułatwiające zautomatyzowanie procesu testowego oraz wyświetlenie jego rezultatów.

Zastosowanie
Tester wiązek kablowych jest wykorzystywany do określania, czy wszystkie ze zamierzonych połączeń rzeczywiście istnieją oraz czy przypadkiem nie zaistniały jakieś niezamierzone, nieprawidłowe połączenia w badanym przewodzie.
W momencie, gdy tester wykryje brakujące połączenie w wiązce, w której początkowo je zaprojektowano, "mówi" testującemu "Open" ("open circuit" czyli obwód otwarty). Natomiast, gdy wykryje jakieś niezamierzone połączenie, na ekranie wyświetlacza pojawia się napis "Short" ("short circuit" czyli zwarcie obwodu).
Jeśli początkowo zaprojektowane połączenie nie istnieje, a w dodatku zostaje zwarte z miejscem, gdzie jest to niezamierzone, tester określa ten stan jako "miswired".

Kompletne przetestowanie wiązki kablowej to bardzo złożone zadanie. Ogólnie, testowanie jest wykonywane w dwóch etapach.
W pierwszej fazie tester sprawdza, czy wszystkie zamierzone połączenia są prawidłowo wykonane. W kolejnej - nazwanej test zwarciowy (shorts test) - tester upewnia się czy nie zaistniały jakiekolwiek niezamierzone połączenia w wiązce lub innym badanym obiekcie.

Są dwie wspólne drogi badania połączenia:
  • test ciągłości (continuity test) - podczas tej próby prąd jest przepuszczany przez połączenie. Jeśli prąd przepłynie z jednego końca połączenia do drugiego - połączenie lub przewód jest ciągły. Ten typ testu może być wykonywany w szeregowej kombinacji baterii (dostarczającej prąd) i żarówki żarowej, która świeci, gdy przepływa prąd.
  • test rezystancji - podczas tej próby prąd o znanej wartości przepływa przez połączenie. Następnie mierzone jest napięcie, które w wyniku przepływu tego prądu pojawi się na elemencie. Z otrzymanych wartości napięcia i prądu wyliczana jest rezystancja połączenia, a otrzymany wynik jest następnie szacowany, czy znajduje się w spodziewanym przedziale wartości.
Są również dwie drogi testowania zwarć:
  • test niskonapięciowy - podczas tego testu pomiędzy dwa przewodniki, które powinny być nie połączone ze sobą, podawana jest niska moc, źródło niskiego napięcia. Następnie mierzona jest wartość prądu, który przepływa. Jeśli prąd nie płynie - zakłada się, że przewodniki są dobrze izolowane.
  • test wysokonapięciowy - podczas tej próby ponownie podłącza się źródło napięciowe, lecz tym razem poziom napięcia jest zwiększony do wielu setek woltów. Zwiększone napięcie pozwala łatwiej określić połączenia, które są prawie zwarte.

Testery wiązek elektrycznychW systemach łączności, komunikacji, przesyłu informacji, oraz w urządzeniach kontrolnych, przemysłowych układach sterowania niezwykle ważnym aspektem jest prawidłowość wykonania okablowania oraz prawidłowy dobór elementów elektronicznych i innych komponentów zastosowanych w tych wiązkach. Wzrost złożoności systemów oraz wymagań niezawodności wprowadza konieczność testowania wiązek kablowych już na etapie produkcji. Dlatego też strona internetowa została poświęcona produktom ADAPTRONIC, wiodącego europejskiego dostawcy systemów badających prawidłowość działania okablowania, tablic, połączeń elektrycznych, podzespołów elektronicznych i elektromechanicznych.
Zakres produktów firmy ADAPTRONIC rozpoczyna się od prostych lecz bardzo nowoczesnych testerów wiązek kablowych takich, jak KT 120, a kończy na złożonych systemach wysokonapięciowych i elektrosymulacyjnych, które umożliwiają badanie kompletnych kabin samochodów ciężarowych, tablic rozdzielczych, samolotów oraz kompletne testy pojazdów kolei. Firma ADAPTRONIC posiadając ponad 25-letnie doświadczenie bardzo uważnie analizuje potrzeby rynku i przygotowuje gotowe układy testów dostosowane do indywidualnych potrzeb Klienta.
 
Testery wiązek kablowych - niskonapięciowe (LV)
Testery wiązek elektrycznychBadanie wiązki elektrycznej może sprowadzać się do prostego pomiaru parametrów dwóch drutów w kablu antenowym, ale może być również pomiarem nawet 60 tysięcy linii w samolocie.
Testery niskonapięciowe oferują wszystkie konieczne testy wykonywane na wiązkach kablowych z wykorzystaniem napięcia niskiego. Pozwalają na zbadanie ciągłości wiązki, umożliwiają wykrycie zwarć między przewodami oraz pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości w montażu wiązki (test miswired). Poza w/w pomiarami testery niskonapięciowe pozwalają na testy elementów elektronicznych: rezystorów, diod, diod Zenera, kondensatorów i cewek oraz przełączników i klawiszy.
Zarówno testery z serii NT jak i KT pozwalają dodatkowo na podłączenie do wewnętrznej sieci LAN.
Testery wiązek kablowych - niskonapięciowe (LV)...
 
Testery płyt montażowych
W metodzie pomiarowej wykorzystywanej przez testery płyt montażowych, punkty testowe mają kontakt z matrycą Daisy-Chain, gdzie test przebiega kolejno: w tablicach połączeń, magazynach kart i kasetach.
Dzięki w/w magistrali Daisy-Chain możemy uniknąć skomplikowanej plątaniny przewodów łączących UUT z testerem co dalej zapewnia wzrost dokładności i niezawodności pomiaru.
ADAPTRONIC oferuje kompletne rozwiązania, które oprócz testu elektroniki obejmują również rozwiązania adaptacyjne dla kabli, tablic połączeń, modułów i montażu elektronicznego. Systemy mogą być konfigurowane ręcznie lub w pełni automatycznie. Oprócz standardowych produktów, określone funkcje mogą być również realizowane według wymagań i potrzeb Klienta, gwarantując maksymalną wydajność i dopasowanie do Klienta.
Testery płyt montażowych...
 
Testery wysokonapięciowe i elektrosymulacyjne (HV)
Testery wysokonapięcioweSystemy wysokonapięciowe i elektrosymulacyjne to profesjonalne i wysoko wyspecjalizowane testery umożliwiające przeprowadzanie skomplikowanych pomiarów z wykorzystaniem zarówno napięcia niskiego, jak i wysokiego AC i DC. Testery te pozwalają badać rezystancję izolacji, wytrzymałość dielektryczną przewodu, umożliwiają wykrywanie łuków elektrycznych, lokalizację przerw oraz zwarć w wiązce. Oczywiście testery HV pozwalają na wykonywanie wszystkich testów dostępnych w testerach LV (przed każdym testem HV musi zostać wykonany test LV). Dużą zaletą testerów HV jest możliwość łatwej rekonfiguracji dopasowującej system do aktualnych potrzeb aplikacji. Testery umożliwiają testowanie komponentów elektronicznych oraz badanie przekaźników i przełączników, co powoduje, że stają się idealnymi systemami badającymi kompletne okablowanie w taborze kolejowym (pociągi, tramwaje, wagony), w samolotach oraz pojazdach militarnych. Warto zauważyć, że okablowanie można badać zarówno w stanowiskach wstępnego montażu wiązki, jak i również wiązkę zamontowaną bezpośrednio w pojeździe (włącznie z wszystkimi elementami pojazdu). Dużą zaletą jest zakres napięć pomiarowych testerów. W zależności od typu możemy testować począwszy od 750V, aż po 7kV (w aplikacjach specjalnych).
System testowy oparty na testerze HV umożliwia rozbudowę liczby punktów testowych aż po ogromną ilość jednego miliona punktów testowych, co powoduję w zasadzie brak ograniczeń w tym zakresie.
Testery wysokonapięciowe i elektrosymulacyjne (HV)...
 
Testery wiązek światłowodowych
Testery wiązek światłowodowych
Systemy komunikacji światłowodowej w zastosowaniach motoryzacyjnych cieszą się coraz większym powodzeniem. Magistrala światłowodowa transmisji danych MOST (Media Oriented Systems Transport) łączy różne komponenty systemu informatycznego pojazdu. Testery światłowodowe oferowane przez ADAPTRONIC są miernikami urządzeń elektrycznych, wyposażonymi w interfejs optyczny zgodny ze specyfikacją MOST.
Mierniki światłowodowe w środowisku motoryzacyjnym oferują szerokie spektrum zastosowań: od testowania włókien światłowodowych (P.O.F.), urządzeń końcowych, poprzez pomiary sygnałów optycznych między elementami systemów informatycznych w samochodach osobowych, pojazdach do celów specjalnych, pojazdach prototypowych, aż po pomiary w liniach sterujących oraz w produkcji przemysłowej.
Tester P.O.F. może służyć również do kontroli poziomu transmisji i czułości urządzeń sieci MOST, lokalizacji pozycji zaistnienia błędu w światłowodzie, pomiaru poziomu tłumienia pojedynczego światłowodu zainstalowanego w pojeździe - w tym przypadku muszą być podłączone dwa testery - jeden służy jako nadajnik, drugi - jako odbiornik.
Testery wiązek światłowodowych...
 
Nasze aplikacje oraz stanowiska testowe
Dział Kompatybilności Elektromagnetycznej firmy Astat świadczy również usługi w zakresie integracji dostarczanych zestawów, testujących przewody i wiązki kablowe, ze stołami pomiarowymi według istniejących norm i przepisów prawnych.

Nasze aplikacje...
Stanowiska testowe...
 
                                           
 
Newsletter
Na powyższy adres będziesz otrzymywał najświeższe
infromacje dotyczące oferty oraz nowości
 
Copyright by ASTAT 2017 - All rights reserved     Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki prywatności Cookies administracja: LUKALA