EMC I SYSTEMY POMIAROWE
 
ROLA BADAŃ EMC W TECHNICE MILITARNEJ
 
 
Testy wojskowych systemów i pojazdów zostały tak ukierunkowane, aby doprowadzić do sytuacji, w której urządzenie w czasie swojego działania zachowuje pełne/wszystkie właściwości funkcjonalne, bez względu na elektromagnetyczną wrogość środowiska czy jego zanieczyszczenie.
 
REALNE ZJAWISKA W TECHNICE WOJSKOWEJ I WYNIKAJĄCY STĄD PRZEDMIOT BADAŃ EMC:
 
  • Wprowadzanie coraz bardziej wyrafinowanych technicznie systemów i rosnące zaufanie do komputerów i technologii układów scalonych wymusiło konieczność zapewnienia pełnej współpracy i dopasowania pomiędzy nimi (problem sygnałów o małej energii/amplitudzie a dużej częstotliwości, nakładanie się zjawisk i wysoka skala integracji). Elementy jak i całe systemy funkcjonujące na ziemi, morzu i w powietrzu, muszą trwale, ciągle i właściwie współdziałać. Dlatego też testy tych urządzeń/systemów stają się coraz bardziej wszechstronne i złożone.
  • Także dla pojazdów wojskowych (pracujących na ziemi, morzu i w powietrzu) w efekcie przełączania styków łączników elektrycznych mogą być generowane stany przejściowe. Tego typu przepięcia są w stanie wprowadzić zjawisko rezonansu w wiązkach kablowych, powodując pasożytnicze przepięcia w liniach zasilających i transmisji danych.
  • Narażenie wiązek kablowych i przewodów przez zewnętrzne zjawiska takie jak: wyładowania piorunowe,
    impulsy elektromagnetyczne (EMP - Electromagnetic Pulse) czy też wewnętrzne zdarzenia w obszarze tych właśnie kabli, mogą powodować gasnące oscylacje, które transmitowane są na spore odległości i docierają do (narażają) podpiętych do nich odbiorników.
  • Pojazdy wojskowe mogą zostać naładowane elektrycznie w związku z: wytrącaniem się związków, ruchem w mocno zakurzonej atmosferze, tankowaniem lub zanurzaniem się. Przykładem mogą być samoloty odrzutowe, które potrafią zgromadzić ładunek o napięciu kilkuset tysięcy voltów. Jest to potencjał zagrażający nie tylko użytkownikom czy personelowi serwisującemu jednostkę, ale również elektronice pokładowej i podwieszonej/transportowanej broni i pociskom (ryzyko detonacji).
  • Nuklearne impulsy elektromagnetyczne (NEMP - Nuclear Electromagnetic Pulse) to szybko narastające przebiegi na otwartej przestrzeni - efekt detonacji ładunku nuklearnego. Impuls NEMP/HEMP powinien narażać w czasie testów EMC nie tylko urządzenia i instalacje wojskowe, ale również cywilne budynki i sprzęt.
 
W związku z tym, że technika wojskowa jest obwarowana wieloma zagrożeniami, a wyżej przytoczone przykłady nie są jedynymi, wymagane są bardzo wszechstronne testy urządzeń, systemów i instalacji. Do tych badań konieczne są właściwie zaprojektowane i skonfigurowane systemy pomiarowe. Dzięki naszej umowie o współpracy z jedynym wytwórcą działającym właściwie tylko na potrzeby wojskowe i lotnicze firmą EMC PARTNER, jesteśmy w stanie spełnić wymagania norm militarnych w całym zakresie kompatybilności elektromagnetycznej.
 
                                           
 
Newsletter
Na powyższy adres będziesz otrzymywał najświeższe
infromacje dotyczące oferty oraz nowości
 
Copyright by ASTAT 2017 - All rights reserved     Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki prywatności Cookies administracja: LUKALA