DZIAŁY - PRODUKTY
 
Czujnik ruchu FINDER 18.01 i 18.11
A A A

Czujnik ruchu FINDER 18.01 i 18.11

Krzysztof Markowski
Czujniki ruchu...
 
Firma ASTAT uzupełniła swoją ofertę wyrobów firmy FINDER o czujniki ruchu typ 18.01 i 18.11. Włoska firma Finder zajmuje się produkcją przekaźników elektromagnetycznych od 1965 roku. Wysoka specjalizacja oraz pełna automatyzacja procesów produkcyjnych gwarantuje otrzymanie wyrobów niezawodnych i predysponowanych do pracy w ciężkich warunkach przemysłowych. Tym razem prezentujemy czujniki ruchu z oferty przekaźników instalacyjnych.

Czujniki ruchu PIR / pasywne czujki podczerwieni / są najczęściej wykorzystywanymi czujnikami w systemach automatycznego załączania oświetlenia. Zasada ich działania polega na wykrywaniu zmian natężenia promieniowania podczerwonego.
Każdy przedmiot, zwierzę a także człowiek emituje promieniowanie podczerwone. Czujki PIR analizują zmiany natężenia tego promieniowania. Zatem jeśli w pomieszczeniu nic się nie porusza - czujka widzi tylko nieruchome "tło" czyli meble, ściany, itp. Jeśli w pomieszczeniu znajdzie się nowy obiekt o innym niż tło emitowaniu promieniowania i będzie się poruszał z odpowiednią prędkością (np. 0,2-2,5 m/sek) to obiekt ten zostanie wykryty jako sygnał do uruchomienia oświetlenia lub alarmu.

Firma FINDER zaproponowała swoim klientom mikroprocesorowe czujki PIR. Czujnik po podłączeniu zasilania gotowy jest do pracy po ok.1,5 min. W tych urządzeniach sygnał odbierany przez element PIR jest analizowany w mikroprocesorze czujki i dopiero po zidentyfikowaniu jako wykrycie obiektu załącza oświetlenia lub sygnał alarmowy. Dzięki temu w znacznej mierze wyklucza się fałszywe alarmy, które kiedyś były zmorą instalatorów i użytkowników systemów oświetleniowych

Przy instalowaniu czujek PIR należy pamiętać, że wykrywają one ruch najlepiej w poprzek czujki (prostopadle do soczewki), a najgorzej ruch od i do czujki. Zatem należy instalować je w narożnikach pomieszczeń lub na ścianach korytarzy itp. Na czujki PIR nie powinno padać bezpośrednio promieniowanie słoneczne, nie powinny być także kierowane na elementy, które mogą szybko zmieniać temperaturę - kominki, grzejniki, otwory wentylacyjne, itp. (możliwość wystąpienia fałszywych załączeń lub alarmów). Czujki PIR "nie widzą" przez okna, ściany, meble, itp. zatem należy zwracać uwagę przy instalacji aby nie były przez nic zasłaniane.
 
czujniki ruchu Czujniki typ 18.01 zasilane są napięciem 230 V AC służą do sterowania oświetleniem wewnątrz obiektów, ich stopień ochrony to IP 40. Czujniki typu 18.11 umożliwiają automatyczne załączanie oświetlenia na zewnątrz obiektu, posiadają kroploszczelną obudowę - ochronę IP67. Przedstawiane czujniki charakteryzują się bardzo małą strefą martwą (możliwość przejścia osoby nie zauważenie pod czujnikiem) 0,35 m. Umożliwiają automatyczne załączanie oświetlenia o regulowanym czasie od 10 do 180 s. Każdy zarejestrowany ruch w trakcie trwania impulsu załączeniowego przedłuża o kolejną długość impulsu załączeniowego.

Ukryte pod opaską maskującą regulatory nastaw natężenia światła i czasu trwania impulsu załączenia oświetlenia to wyraz nowoczesnego designu przedstawianych czujników. Konstrukcja obudowy wyrobów serii 18 i parametry kąta widzenia i zasięgu umożliwiają montaż czujników praktycznie w każdej pozycji. Oferowane produkty charakteryzują się stabilnością posiadanych parametrów w zmiennych warunkach pracy- temperatura. Czujniki serii 18.11 automatyczne załączają oświetlenie zewnętrzne przy odpowiednio nastawionym progu jasności otoczenia i długości czasu trwania impulsu załączającego. Mogą pracować w szerokim zakresie temperatur od -10 do +50°C. Mają jeden zestyk zwierny "1NO" o obciążalności nom. 10 A , max 20 A.
czujniki ruchu
czujniki ruchu
czujniki ruchu
 

Czujniki posiadają bardzo dobre parametry mocy załączeniowych przy napięciu zasilania 230 V AC

  • dla lamp żarowych 2300 W
  • dla lamp jarzeniowych skompensowanych 350 W
  • dla lamp jarzeniowych nie skompensowanych 500 W
  • dla halogenów 2000 W
Prezentowane czujniki doskonale nadają się do użytku w korytarzach, ciągach komunikacyjnych garażach, przed domami. Czujniki ruchu firmy FINDER serii 18 w sposób wymierny mogą przyczynić się do zautomatyzowania procesów związanych z kontrolą załączanego oświetlenia a tym samym do oszczędzania energii elektrycznej.
Czujniki ruchu...
 
                                           
 
Newsletter
Na powyższy adres będziesz otrzymywał najświeższe
infromacje dotyczące oferty oraz nowości
 
Copyright by ASTAT 2016 - All rights reserved     Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki prywatności Cookies administracja: LUKALA